Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bektaşi Üzümü Faydaları Nelerdir?

Bektaşi üzümü, iltihap yok edici etkisiyle, idrar söktürücü, safra kesesini temizleyici, kanı temizleyen etkisiyle sağlığın korunmasında önemli meyveler arasındadır. Küçük taneli olan bektaşi üzümü fosfor, bakır ve potasyum bakımından da zengindir. Sayısı kırkı aşan türleriyle bu meyveyi çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Taze olarak, jöle, komposto, reçel, çaylara aroma verecek şekilde hazırlayarak bu meyvenin faydalarından sizlerde yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bektaşi üzümü halk arasında frenk üzümü, kurt üzümü diye de bilinir. Moğolistan, Hindistan ve Tibet bölgesinde yoğun şekilde tüketilen bu meyve oralarda Goosebery, Amla adıyla bilinir. Ülkemizinde pek çok yöresinde yetişen bektaşi üzümü oldukça zengin bir C vitamini kaynağıdır. Lezzet olarak üzümü andıran tadı biraz ekşidir. Haziran ayının gelmesiyle olgunlaşan meyvelerin sarı kırmızı küçük taneleri şifa açısından çok kıymetlidir.

Bektaşi üzümü oldukça verimlidir. Hemen her toprak yapısında yetiştiriciliği yapılabilir. Ancak en verimli topraklar yumuşak yapılı, suyun bol olduğu yerlerdir. Özellikle ılıman iklimde kendiliğinden de yetişir. Çin tıbbında alternatif tedavi alanında çok kullanılan bu meyve farklı renkleri ve tadıyla her yaştan kişinin tüketimine uygundur. Bektaşi üzümünün ağaçlarının boyu bir metreyi geçmez. Üzüme benzese de yaprakları tüylüdür. Ağaçlar oldukça bereketli olup, salkımlar halinde meyve verir. Bu meyvenin en önemli özellikleri arasında bir salkımda çok sayıda renge sahip üzümün olmasıdır. Bu nedenle bektaşi üzümünün görselliği çok fazladır. Bu özelliği nedeniyle pastacılık alanında süslemelerde tercih edilir.

Bektaşi üzümü faydaları nelerdir?

Bektaşi üzümü ayurveda tedavisinde kullanılmaktadır. Antioksidan etkisi yüksek olan meyvede portakalın on katı C vitamini bulunur. Ayrıca B kompleks vitaminleri, A vitamini, demir, fosfor, kalsiyum zenginidir. Kansere karşı koruyuculuğu vardır. Sağlık alanından pek çok faydası sayılabilir. Bunlar arasında;

Bektaşi üzümü saç bakımı: Saçların uzamasına yardımcı olan bu meyve, aynı zamanda saç rengini oluşturan pigment hücrelerini arttıran etkiye sahiptir. Bu nedenle saçların beyazlaşmasını geciktirir, hatta beyazların tekrar renklenmesini sağlar. Bektaşi üzümünden elde edilen yağ bu amaçla çok kullanılmaktadır. Ayrıca meyvenin suyunu saçlara sürmek, taze olarak tüketmekte aynı etkiyi yapar.

Bektaşi üzümü gözlere faydalıdır: Görme yeteneğini güçlendiren, gözdeki miyop, göz tansiyonu, katarakt gibi sorunlara engel olan bektaşi üzümü, antioksidan etkisi ve A vitamini içeriğiyle, uzmanlar tarafından gözler için tavsiye edilmektedir.

Bektaşi üzümü yaşlılık karşıtıdır: bu meyve kemik sağlığına çok faydalıdır. Vücutta kalsiyumun etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Protein mekanizması üzerinde de etkilidir. Bu sayede hücre gelişiminde, kas gelişiminde önemli etkiler yapar ve sizleri yaşlılığa karşı korumaya alır.

Adet dönemi sorunlarına iyi gelir: Bektaşi üzümü hem adet düzensizliklerini gidermede hem de bu dönem etkili olan krampları azaltmada faydalıdır.

Bektaşi üzümü diyabete ve kalp hastalıklarına faydalıdır: Kan şekerini düşüren bu meyve, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Hafif diüretik etkisiyle yağların çözünerek idrarla dışarıya atılmasını sağlar. Bektaşi üzümü idrar yolu enfeksiyonlarına, rahim ağzı iltihabına iyi gelir, zayıflamada önemli bir destek sağlar. Kalp kaslarını güçlendirir, kalbin kan akımını düzenler, kolesterol birikimini azaltır. Hücrelerin oksijenden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar.

Sindirim sorunlarına iyi gelir: Bektaşi üzümü bağırsak hareketlerini arttırarak, kabızlığa çözüm olur. Günümüzde yaygın olan kolon kanserine karşı koruyucudur.

Bektaşi üzümü enfeksiyonlarla savaşır: Antibakteriyel etkisi güçlü olan bu meyve enfeksiyonlardan koruyucu etki gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlayarak, toksinlerin dışarıya atılmasında etkili olur.

Bektaşi üzümü anti aging etkisi gösterir: Antioksidan içeriği yüksek olan bu meyve serbest radikallerin azalmasını sağlayarak, ortaya çıkacak sorunlara engel olur. Ciltteki kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini önler. Ayrıca romatizmal sorunları giderir.

Bektaşi üzümü taze olarak tüketildiğinde içeriğinde %80 oranında su, karbonhidratlar, protein, mineraller ve lif bulunur. Genel vücut sağlığına önemli faydaları olur. Özellikle mide, solunum, beyin, idrar, kardiovasküler sorunlarına karşı iyi gelir. Tırnakların ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Seratonin içerdiği içinde, tüketildiğinde rahatlama sağlar. Bu etkisiyle depresyondan koruyucu etki yapar.

Bektaşi Üzümü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üzüm Nasıl Kurutulur?

Üzüm Nasıl Kurutulur?

Çavuş Üzüm Özellikleri

Çavuş Üzüm Özellikleri

Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Evde Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzüm Çeşitleri Nelerdir?

Üzüm Çeşitleri Nelerdir?

Çekirdeksiz Kuru Üzüm Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çekirdeksiz Kuru Üzüm Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Üzüm Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Üzüm Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Güncel

Kan Üzümü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kan Üzümü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Adakarası Türleri ve Özellikleri

Adakarası Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6